KRS: 0000616493

tel.: +48 661 970 481

tel.: +48 500 190 948

Aktualności
14/09/2020

Zbliża się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Szanowni miłośnicy, sympatycy i przyjaciele Brzezin,

Stowarzyszenie Ochrony Zbytków i Rozwoju Brzezin ( w latach 2016-2019 działające jako Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Cmentarza Rzymskotakolickiego w Brzezinach )  po raz kolejny będzie kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków-pomników  znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Brzezinach.
Tegoroczna zbiórka, już kolejna w naszej historii, potrwa dwa dni :
- 31 października w godzinach od 9 do 16 
- 1  listopad w godzinach 8-16. 
Zbliża się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Mamy nadzieję, że i w tym roku mieszkańcy naszego miasta dorzucą chociażby przysłowiową złotówkę i wspomogą odnowić kolejne zabytkowe mogiły.

Dzięki Waszym  szczodrym sercom do tej pory udało nam się przywrócić do blasku 15 mogił.
Nasza rzymskokatolicka nekropolia przy ul. Łódzkiej/ Kopernika swoją historią sięga ponad 100 lat. Wśród wielu współczesnych nagrobków kryje ok. 30 zabytkowych obiektów pochodzących z lat 1900–1939. Ocalałe nagrobki z I poł. XIX w., a także te późniejsze mają wielką wartość artystyczną i historyczną dlatego zależy nam aby następne pokolenia miały możliwość ich podziwiania.
Jesteście nam potrzebni, ponieważ to co wartościowe i dobre drzemie w nas, i to do nas należy pamięć o przeszłości i przekazywanie historii następnym pokoleniom.
Zapraszamy Was również do pomocy w ramach wolontariatu.  Kwestować może każda osoba pełnoletnia, która wcześniej zgłosi taką chęć i się do nas zgłosi lub nieletnia za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna.  Wystarczy, że przeznaczycie na ten cel tylko jedną godzinę swojego cennego czasu. Uwierzcie warto ją poświęcić dla ratowania tego co nam bliskie, piękne, symbolizujące nieśmiertelność, pamięć i naszą historię.
Serdecznie Was zapraszamy do współpracy .
Wspólnie uratujmy historię 
Wstecz